top of page

Kratom (lat.: mitragyna speciosa, kratom, krathom, ithang, kakuam, thom, ketum, biak) - a rare tree from the madder family (a relative of coffee), common in Thailand, Malaysia, Myanmar, Papua New Guinea.

5-polza-kratoma.jpg

Kratom klasiskie lietotāji ir strādnieki un zemnieki, kuri izmanto kratom, lai vieglāk tiktu galā ar smagu fizisko un nogurdinošo darbu uz lauka. Bangkokā apbrīnojamo transportlīdzekļu "tuk-tuk" vadītāji izmanto Kratom kā līdzekli, kas ļauj viņiem vienmēr justies modriem un dzīvespriecīgiem. Kratom lietotāja vidējais vecums parasti ir lielāks nekā citu tonizējošo vielu patērētāja vecums. Cilvēki ar spēcīgu atkarību Kratom parasti košļā 3–10 reizes dienā.

Pēc lapu dzīslu krāsas (sarkana vai zaļa/balta) ir 2 veidu kratom. Pētījums starp taizemiešiem , kuri lieto kratom, parādīja, ka lielākā daļa dod priekšroku abu šķirņu maisījumiem. Austrālijas pētnieki ziņo, ka sarkanās un zaļās dzīslas parādās dažādos laikos dažādiem augiem, kuri klonēti no viena un tā paša mātes auga.

Bioķīmiskajā izpratnē Kratom ir līdzīgs augiem: corynanthe, cinchona un uncaria. Kratom lapās ir vairāk nekā 25 alkaloīdi. Alkaloīdu saturs ir atkarīgs no augšanas vietas un gada laika. Katrā augšanas vietā alkaloīdu saturs mainās kvantitatīvi atkarībā no gada laika. Galvenie alkaloīdi: mitraginīns, 7-hidroksimitraginīns (7-OHM), epikateīns (spēcīgs antioksidants, kas atrodams tumšajā šokolādē un cieši saistīts ar EGCG, kas piešķir zaļajai tējai tā derīgās īpašības), raubazīns (slavenākais no rauwolfia serpentina), korinanteidīns, paranantheidīns, specogenīns, mitraversīns, ricofyllīns, specociliatīns, stipulatīns.

Mitraginīns ir  auga dominējošais alkaloīds. Pirmoreiz to izdalīja 1907. gadā D. Hūpers. Šo procesu 1921. gadā atkārtoja I. Fīlds, kurš deva nosaukumu šim alkaloīdam. Pirmoreiz tā struktūru pilnībā noteica 1964. gadā D. Zakarias, R. Rosenstein un I. Jeffrey. Strukturāli šis alkaloīds ir līdzīgs alkaloīdiem yohimbe un voacangin. Tā radniecība ar citām psihodēliskām vielām, kuru pamatā ir triptamīns, piemēram, LSD vai psilocibīns, nav tik izteikta. Ķīmiski mitraginīnu sauc par 9-metoksi-korinanheidīnu. Tā molekulārā formula ir C23H30N2O4, un tā molekulmasa ir 398,5. Bāzes mitraginīns izskatās kā balts nekristālisks pulveris, kurš kūst pie 102-106 grādiem C, un vārās pie 230-240 grādiem. Tas šķīst spirtā, hloroformā un etiķskābē. 

kratom.jpg

Mitraginīns tiek ievadīts caur delta un μ-opioīdu receptoriem, kas regulē sāpju izjūtas. Nelielās devās mitraginīns parāda saikni ar alfa-adrenerģiskiem receptoriem kā yohimbīns, kā arī savienojumu ar delta-opioīdu receptoriem. Palielinoties devām, saziņa ar delta receptoriem pastiprinās; seko μ-receptoru savienojums. Mitraginīna opioīdā iedarbība  stipruma ziņā ir salīdzināma ar kodeīna iedarbību. Mitraginīns nomāc klepu un atsāpina. Atšķirībā no kodeīna, mitraginīns nomāc klepu, neizraisot vemšanu un elpas trūkumu.

Kratom ir legāls visur, izņemot Taizemi, Malaiziju, Birmu un Austrāliju. Taizemes valdība pieņēma Kratom Act 2486, kas stājās spēkā 1943. gada 3. augustā. Saskaņā ar šo likumu koku stādīšana tika atzīta par nelikumīgu, un esošie koki bija jāizcērt. Šis likums tika atzīts par neefektīvu, jo šis koks ir daļa no valsts ekosistēmas. Mūsu laikā Taizemes likumi klasificē Kratomu tajā pašā grupā kā heroīns un kokaīns, un piemēro tiem vienādus sodus. Par vienas unces ekstrakta glabāšanu draud nāvessods. Šis likums, kā arī visā pasaulē aizliedzošie likumi tikai veicināja Kratom cenu paaugstināšanos melnajā tirgū. Radniecīga suga - mitragyna javaica, bieži tiek izmantota kā līdzeklis likuma apiešanai, taču tā nav tik efektīva. Šīs sugas augos dominējošais alkaloīds ir mitrajavīns, kam vēl nav veikti farmakoloģiskie testi.

Vēsture:

Taizemē tradicionālais kratom pielietojums meklējams jau senos laikos, un tā pirmsākumu nevar noteikt. Pirmo atsauci uz Kratomu Rietumu literatūrā sniedza Lowe, kurš 1836. gadā rakstīja, ka malaizieši šo augu izmantoja kā opija aizstājēju, ja pēdējais nebija pieejams vai bija par dārgu.

Tiek uzskatīts, ka dažās Taizemes daļās vecāki savas meitas drīzāk izprecinās tiem vīriešiem, kas lieto kratomu, nevis tiem, kas lieto marihuānu. Pastāv viedoklis, ka tie, kas lieto kratom, ir strādīgi, un tie, kas lieto marihuānu, ir slinki. Šo viedokli atbalsta daudzi cilvēki, kuri ziņo, ka sākuši izmantot kratom aiz vēlēšanās strādāt efektīvāk; viņi apgalvo, ka kratom rada ilgstošu vēlmi strādāt.

Lai gan daži cilvēki (galvenokārt Taizemē) ir kļuvuši atkarīgi no kratom, pareizi lietojot, augs neveido atkarību: atkarība ir iespējama tikai tad, ja kratom tiek izmantots pietiekami lielās devās.

Medicīnā:

Kratom ir liels potenciāls lietošanai medicīnā kā drošākai un lētākai metadona alternatīvai: tas spēj mazināt abstinences sindromu no morfīniem līdzīgiem opiātiem, jo ​​tas pats satur opioīdu agonistus. Pastāv jaunāki pierādījumi, kas norāda, ka mitraginīns Jaunzēlandē ticis izmantots metadona atkarības ārstēšanai. Saskaņā ar šo informāciju pacients smēķēja kratomu katru reizi, kad izjuta abstinences simptomus; ārstēšanas periods bija 6 nedēļas. Pacients ziņoja par spilgtiem hipnoģiskiem sapņiem.

1999. gadā Bangkokas Taizemes tradicionālās medicīnas nacionālā institūta direktors Pennapa Sapperons paziņoja, ka Kratom var izmantot gan opiātu atkarības ārstēšanai, gan depresijas slimnieku ārstēšanai, taču uzsvēra nepieciešamību veikt turpmākus pētījumus. 

Papildus tam, ka Kratom tiek izmantots kā psihoaktīvs augs, malajiešu dziednieki to izmanto, lai attārpotu, uzlabotu asinsriti, palielinātu tonusu, nomāktu klepus un diabēta simptomus. To lieto arī pret tādām kaitēm kā palielināta liesa; Tam ir pretsāpju efekts un veicina brūču dzīšanu, svaigas lapas sasmalcina un pieliek brūcēm. To lieto kā līdzekli pret caureju, drudzi.

Pielietojums un iedarbība:

Šī auga unikalitāte ir tāda, ka maza deva parasti darbojas tonizējoši kā stimulants (bet ne vienmēr), bet lielas devas - kā relaksants. Un tas ir saprotams, jo aktīvajiem alkaloīdiem (galvenokārt mitraginīnam) vienlaicīgi ir stimulējoša un sedatīva iedarbība.

Stimulējoša, tonizējoša iedarbība (1 - 5 g):


Daudz fiziskās enerģijas, un dažreiz arī seksuālās. Paaugstināta spēja veikt monotonu fizisku darbu. Cilvēks kļūst runīgāks, sabiedriskāks un draudzīgāks. Stimulācijas līmenī prāts ir uzmanīgāks.

Nomierinošs, sedatīvs, pretsāpju efekts (5 –10 gr):


Pirmie efekti sākas 10 minūtes pēc tējas uzņemšanas; efekts izpaužas ar patīkamiem viļņiem, kas plūst cauri ķermenim, it īpaši pa ekstremitātēm. Pēc 30 - 45 minūtēm efekts tiek ievērojami pastiprināts. Uznāk eiforija, un ķermenis jūtas lieliski. Mazinās vai pilnībā zūd sāpes. Dažiem cilvēkiem uznāk nieze vai svīšana. Iespējama nelaba dūša. Efekts ilgst apmēram 2 stundas ar pilnu spēku; tad - jauki post efekti vēl 2 stundas. Turklāt kratom var izraisīt nespēju koncentrēt redzi.

Kratom uzbudina opioīdōs delta un μ-receptorus, bet arī rada opiātiem neraksturīgus efektus: tas maina redzi, krāsas kļūst spilgtākas, rada neuzkrītošas ​​halucinācijas, eiforiju, vienotības sajūtu ar dabu. Augs liek ķermenim un prātam darboties un mācīties; rada pilnīgas labsajūtas sajūtu.

Kratom nevar kombinēt ar citiem stimulantiem (yohimbīnu, kokaīnu, amfetamīnu, kofeīnu lielās devās), jo pastāv pārmērīgas stimulācijas un paaugstināta asinsspiediena draudi. To nevar kombinēt ar nomācošiem līdzekļiem (lielu daudzumu alkohola, benzodiazepīniem, opiātiem), jo pastāv elpošanas problēmu iespējamība.

UZMANĪBU:

Veselības problēmas ir maz ticamas, ja katru dienu nelietot kratom. Taizemē ir cilvēki, kuri to lieto katru dienu, un tas ir kļuvis par ieradumu. Viņiem pamanīja svara zudumu, sejas tumšu pigmentāciju (īpaši uz vaigiem, kas cilvēkam liek izskatīties kā hepatīta slimniekiem) un fiziskas problēmas, ja viņi ātri pārtrauc to lietot. Fiziskas problēmas ir muskuļu sāpes (trauslums), aizkaitināmība, tie var bļaustīties, puņķoties, var būt caureja un krampji. 30% cilvēku, kuri pastāvīgi lieto Kratom, piedzīvo seksuālās vēlmes samazināšanos, lai izjustu seksuālo uzbudinājumu, viņiem jālieto Kratom un alkohola maisījums.

Devas tiek izvēlētas individuāli!
Ja jūs lietojat medikamentus, tad Kratom jālieto 4 stundas pēc zāļu lietošanas.
Kratom nedrīkst lietot cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu!

Kā pastiprināt Kratom efektu, lai tas sniegtu maksimālu labumu?

Pirmkārt, tā ir pareiza Kratom uzglabāšana.

Ja jūs saņemat svaigu Kratom tēju (pulveri), tā kvalitāte un ietekme ir atkarīga no uzglabāšanas apstākļiem.

Kratom jāuzglabā tumšā, sausā un vēsā vietā.Gaismā Kratom, tāpat kā jebkurš cits augu izcelsmes preparāts, ātri zaudē savas īpašības. Un pie paaugstināta mitruma Kratom sapelē.

Labākais variants ir Kratom pulvera uzglabāšana hermētiskā traukā ledusskapī. Bet, ja jums ir mazs daudzums un jūs  negrasāties vairākus mēnešus “izstiept prieku” - slēgts skapis dzīvoklī, tālāk no apkures ierīcēm, ir diezgan piemērots Kratom uzglabāšanai. Un turiet pulveri bērniem nepieejamā vietā - maz ticams, ka viņi to ēdīs, bet viņi var to izskaisīt.

Kā pastiprināt Kratom efektu to vārot un lietošanas laikā:

Vielas, kas mums nepieciešamas, no lapām netiek nekavējoties izdalītas, tāpēc Kratom jāļauj ievilkties ilgāk. Vismaz 20 minūtes. Un labi maisīt.

Skābā vide ir katalizators - pievienojiet citronu (nevis šķēli, bet pusi citrona) tējai, laima, greipfrūta, apelsīna sulu ... Tas ne tikai spilgtinās Kratom garšu, bet arī veicinās labāku uzsūkšanos, un līdz ar to arī iedarbību uz organismu.

Saldums veicina labāku uzsūkšanos organismā - noderēs karote, divas medus vai cukura!
Garšvielas. Nedaudz kurkumas, kanēļa un citas garšvielas pēc garšas, tikai pastiprinās Kratom efektu. Daži cilvēki dzer Kratom ar rooibos, matē tēju ... Kofeīns un tiamīns nav Kratom draugi, tāpēc labāk nejaukt Kratom ar klasisko tēju un kafiju, un ir arī labāk atdalīt to lietošanu pēc laika.

Būtu jauki 20-30 minūtes pirms Kratom patērēšanas izdzert glāzi svaigi spiestas greipfrūtu sulas - tas veicina labāku mitraginīna, kas ir galvenā Kratom aktīvā viela, absorbciju.

Neēdiet pirms un pēc Kratom lietošanas, lai neatšķaidītu tā uzsūkšanos.

Lielisks veids, kā pastiprināt Kratom efektu, ir tam ļaut ievilkties termosā. Karstu (70–80 ° C), bet ne verdošu ūdeni, ielej termosā ar Kratom pulveri. Pēc garšas pievieno pus citrona, medu vai cukuru un ļauj ievilkties apmēram pusotru stundu. Dzeriet ar baudu :))

Lai panāktu vislabāko efektu, ieteicams lietot Kratom no rīta tukšā dūšā.

Devas un Kratom lietošanas ieteikumi tonusa paaugstināšanai:

Lai stimulētu fiziskās un garīgās aktivitātes, Kratom vienā reizē ieteicams lietot no 2 līdz 5 g (no pus tējkarotes līdz tējkarotei ar kalniņu). Turklāt, lai stimulējošais efekts ar laiku nepazustu, Kratom vajadzētu lietot ne vairāk kā vienu reizi dienā, un ne bioežāk kā 2-3 reizes nedēļā.

Kratom izmantošana pretsāpju efektam:

Viena no populārākajām Kratom īpašībām ir sāpju noņemšana hronisku slimību gadījumos un smaga fiziska darba laikā/pēc tā un pēc treniņiem (lielas slodzes). Kratom dažos gadījumos ir lielisks dabisks sintētisko pretsāpju līdzekļu aizstājējs, kas tiek pastāvīgi pierādīts praksē. Šajā gadījumā ir vērts sākt lietot Kratom ar devu 6 g un, ja nepieciešams, pakāpeniski palielināt līdz 10-15 g. Dažos gadījumos jums var nākties lietot lielas Kratom devas.

Pretsāpju efektam visbiežāk tiek pirktas sarkanās Kratom šķirnes.

Kratom sedatīvs, nomierinošs efekts:

Vienlaicīgi uzņemot 10 vai vairāk gramus Kratom, varam sagaidīt izteiktu relaksējošu efektu. Lieliski piemērots laba vakara pavadīšanai mājās, mūzikas klausīšanai, relaksācijai pēc smagas dienas.

Kratom deva post narkotiskā sindroma mazināšanai:

Kratom ir sevi parādījis kā dabiska alternatīva ķimikālijām, kas palīdz atvieglot narkotiku abstinences sindromu (īpaši opiātu), un pat atkarību no alkohola. Kratom, protams, nav tik spēcīga efekta kā metodonam, bet cilvēkam ar stingriem nodomiem tas ir labs sintētikas aizstājējs.

Šajā gadījumā deva var būt no 15 līdz 50 gramiem sasmalcinātu Kratom lapu vienā devā, 2 līdz 4 reizes dienā pirmajās trīs dienās. Ceturtajā un turpmākajās dienās ir jāsamazina deva, ievērojot labsajūtu ...
 

--------------


Dažās valstīs ierēdņi, nespējot izprast iemeslus, aizliedza kratom tikai tāpēc, ka "veiklie darboņi" piejauca to spaisam par tā lieliskām tonizējošām īpašībām (spaiss - smēķēšanas maisījumi, kur bija sajauktas gan dabīgas izcelsmes zālītes kopā ar ķīmiskām apreibinošām vielām). Diemžēl, arī Latvijas ierēdņi no PVD to ir aizlieguši tirgot Latvijas teritorijā. Igaunijā ir atļauts.

Kratom ir legāls lielākajā daļā pasaules valstu un lielākajā daļā ASV pavalstīs (aizliegts tikai 5 štatos). Kratom ir atļauts lielākajā daļā ES valstu, bet tā aprite tiek kontrolēta Dānijā, Somijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Zviedrijā. Ukrainā Kratom ir pilnīgi legāls. Kratom dzimtenē, Dienvidaustrumu Āzijā ir aizliegts pārdošanā un lietošanai dažās valstīs (Austrālijā, Butānā, Birmā, Taizemē, Malaizijā), taču tajā pašā laikā tas ir legāls audzēšanai.

Nesen Kratom tika aizliegts Īrijā - to ievietoja tajā pašā narkotiku klasē kā heroīns. Kā parādīja aptauja, daudzas amatpersonas, kuras balsoja par kratom aizliegumu, pat nezināja, kas ir kratom un tā sastāvdaļas ... Pastāv risks, ka narkotiku apkarošanas retorika, ko izraisa bailes un neziņa, no vienas puses, un lobēšana farmakoloģisko firmu interesēs, no otras puses, sabojās kratom reputāciju un novedīs pie tā, ka arvien vairāk valstu padarīs viņa statusu nelikumīgu.

Šīs darbības arī ir pacēlušas cenas uz Kratom.

Tāpēc Latvijā Kratom nevar legāli iegādāties, vienīgi ārzemju vietnēs. 

13.jpg
bottom of page